Dizajn pre vydavateľstvo Artforum

knižný design
knihy_artforum_kompozicia

Dizajn pre vydavateľstvo Artforum

25. augusta 2016 Dizajn

So slovenským vydavateľstvom Artforum spolupracujeme od roku 2011. Artforum sa po dlhých rokoch rozhodlo literatúru nielen predávať, ale aj vydávať, nakoľko si všimli, že mnohé knihy, ktoré osobne považovali za kľúčové, na Slovensku dlhodobo chýbajú.

Na začiatku sme si našu vzájomnú spoluprácu vyskúšali s knihou Mira Kocúra Theoblogy. Malá knižka v mäkkej väzbe s výberom článkov známeho blogera doplnená ilustráciami Fera Guldana. V Galaxi sme mali za úlohu knihu „zalomiť“ a pripraviť do tlače. Už pri prvej zákazke sme v bratislavskom vydavateľovi spoznali partnera, s ktorým nás spolupráca začala jednoducho baviť. Profesionálny a rozvážny prístup, tvorivé grafické riešenia ale aj veľká miera dôvery pri navrhovaní dizajnu.

Theoblogy

Od záložiek po elektronické publikácie

V súčasnosti s vydavateľstvom Artforum riešime viacero rôznych oblastí dizajnu. Niekedy je potrebné pripraviť drobné tlačoviny ako sú napríklad záložky do kníh alebo edičný plán, inokedy sme oslovení na kompletnú grafickú prípravu knihy. V takýchto prípadoch sa radi stretneme okrem vydavateľa aj s autorom textu a editorom, aby sme čo najlepšie zistili, aký prístup zvoliť pri navrhovaní obálky, layoutu, výbere písma a tlačových technológií. Dôležitá je predsa cieľová skupina, to znamená čitatelia.

V poslednom roku sme ponúkli nášmu spriatelenému vydavateľstvu aj možnosť prípravy elektronických kníh. Tento druh publikovania je každým rokom stále populárnejší a stále viac čitateľov siahne po obľúbenej knihe aj v jej digitálnej podobe. Najpopulárnejšie sú elektronické čítačky s podporou kníh vo formáte Epub a Mobi. V prípade, že knihu pripravujeme pre tlačené vydanie, k jej elektronickej podobe je to už iba na skok. Ak sa pri kúpe kníh zameriavate výhradne na text a obsah a chcete mať veľa kníh pri sebe, ich online nákup a čítanie určite vyskúšajte.

Ak naopak patríte k čitateľom, ktorí sa na svoje knihy aj radi pozerajú, vychutnávate si ich vôňu a pradiete pri pohľadení knihy s ušlachtilým knižným plátnom na obálke, v Artfore si prídete na svoje! Pri tlačení kníh spolupracujeme s profesionálmi, ktorým neorbí problém použiť pri výrobe kníh razbu cez fóliu, špeciálne knižné papiere, priame farby alebo farebný orez. U nás v Galaxi preto disponujeme viacerými vzorkovníkmi:

  • farebné vzorkovníky PANTONE®
  • široká ponuka papierov od dodávateľov Europapier a Antalis
  • knižné materiály zn. Sentis – knižné plátna, kapitáliky a lacetky

Pomocou týchto vzorkovníkov vieme namiešať tie správne ingrediencie pre konkréthu knihu a lepšie predvídať, ako bude kniha na vás pôsobiť, keď príde z tlačiarne. Podobne, aby sme zaručili farebné podanie tlačových výstupov, naše workflow zodpovedá štandardom európskej polygrafickej normy ISO 12647.

Kompletný zoznam nami realizovaných kníh nájdete priamo na webstránkach vydavateľstva Artforum. Prajeme príjemné čítanie!

O autorovi

Peter Gála: Grafický dizajnér a guru všetkých adobáckych programov. V Galaxi sa venuje najviac dizajnu publikácií, DTP a predtlačovej príprave. Jediný Mgr. art. široko ďaleko.